Kroonikat: August, 2018 12.08.18

Kirjanduselu kroonikat ajakirjast Looming

2. mai kirjanduslikul kolmapäeval Kirjanike Liidu saalis esitles Andra Teede oma luulekogu „Pikad mehed, pikad elud”. Luuletusi luges Mirtel Pohla, autoriga vestles Asko Künnap, laulis Merlin Purge.

4. mail kõneldi Tartu Kirjanduse Maja raamatupoes „Utoopia” „Utoopilise salongi” õhtul „Eilne maailm IV” Thomas Mannist. Rääkisid Mihkel Kunnus ning raamatupoodnikud Siim Lill ja Rauno Alliksaar.

5. ja 19. mail toimus Tartu Kirjanduse Majas kirjandusviktoriin.

7. mail avati Tartu linnaraamatukogu väliseesti ja vanema kirjanduse osakonnas raamatunäitus „Kriimsilm, karuott ja rebane…”. Väljapanek tutvustas muinas- ja muidujutte metsloomadest. Näituse koostas Tiina Tarik.

8. mail kohtus Tartu linnaraamatukogu Karlova harukogus õpilastega kirjanik Reeli Reinaus.

8. mail esitas Triin Soomets koos muusik Tiit Borniga oma loomingu põhjal koostatud luule- ja muusikakava „Valitud elud” Tartus Tammelinna raamatukogus ning 9. mail Rapla ja Türi raamatukogus.

9. mail tutvustas Kirjanike Liidu saalis oma novellikogu „Kogetud teosed” Kai Kask. Autoriga vestles Jüri Arrak.

9. mai kirjanduslikul kolmapäeval „3X25-25” esitles Kirjanike Liidu saalis Kai-Mai Olbri oma luulekogu „Pauk luuavarrest”. Autoriga vestles Jüri Aarma. Musitseerisid Madis Ristmägi ja Janno Pokk.

10. mail korraldas kirjastus „Tuum” Tallinna keskraamatukogus Kärt Hellerma romaani „Koer ja kuu ehk seitse päeva jaanuaris” esitluse. Autoriga vestles Piret Viires, katkendeid teosest luges Joonas Hellerma.

10. mail esitles Helgi Vihma Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakonnas oma raamatut „Oli aegu”.

10. mail kohtusid õpilased Tartu linnaraamatukogu Tammelinna harukogus noorsooraamatute autori Ene Sepaga.

11. mail anti Luunja 29. kirjanduspäeval üle Karl Eduard Söödi lasteluule aasta­auhind. Tunnustuse pälvisid Milvi Panga ja Mare Hunt (illustraator) luule­koguga „Mesikäpa esikäpad”. 1988. aastal loodud auhinda annavad välja Luunja vallavalitsus ja Luunja keskkool ning auhinnasaajad valib žürii koostöös Luunja valla lastega.

11. mail esitles Inga Lunge Eesti Lastekirjanduse Keskuses oma lasteraamatut „Nupukas Nora”. Raamatu on illustreerinud Kreeta Käeri ja välja andnud kirjastus „Tammerraamat”.

14. mail peeti Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuses teadusseminar teemal „Balti orjusediskurss pikal 19. sajandil põimitud ajaloo perspektiivist”. Ettekande pidasid Linda Kaljundi ja Ulrike Plath.

15. mail esitles Andra Teede Tartu Kirjanduse Majas kirjanduslikul teisipäeval oma luulekogu „Pikad mehed, pikad elud”. Muusikat tegi bluusiprojekt Kaisa Ling Thing, autoriga vestles Triin Ploom.

15. mail toimus Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare muuseumis kohtumine sarjast „Kirjanik Kadriorust”, kus vestlesid Doris Kareva ja Fred Jüssi.

15. mail oli lastekirjanike tuur „Tuleme külla!” külas Hiiumaa raamatukogudes. Kirjanikud Kadri Hinrikus ja Markus Saksatamm ning illustraator Kertu Sillaste kohtusid lastega Kärdlas ja Emmastes. Tuuri korraldab Eesti Lastekirjanduse Keskus.

16. mai kirjanduslikul kolmapäeval „Öömüük aknast ja kümme kükki” esitleti Kirjanike Liidu saalis kahte luulekogu: Villem Valme „Öömüük aknast” ja Kalju Kruusa „Kümme kükki”. Muusikalise etteaste tegi Taavi Tulev.

17. mail esitles Kaur Riismaa Tallinnas Loodusmuuseumis oma luulekogu „Kogemata”. Kõneles bioloog Andre Kaur.

19. mail esines Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muu­seumiosakonnas kirjanik Reeli Reinaus, kes rääkis kummitustest ja Tal­linna vanalinna detektiividest.

19. mail toimus Tartu linnaraamatukogu Tammelinna harukogus Alari Papa Jansoni raamatu „Meie küla ja muud lood” esitlus.

21. mail luges Austraalia poetess Anne Gleeson Tartu Kirjanduse Maja raamatupoes „Utoopia” oma luulet, mis põhineb Austraalia eestlaste lugudel, kõlasid ka tõlked.

22. mai kirjanduslikul teisipäeval Tartu Kirjanduse Majas esitles oma luulekogu „Pöörane kiskjaloom” („Tuum”) Fagira D. Morti, kellega vestles Igor Kotjuh.

23. mai kirjanduslikul kolmapäeval esitasid Vanalinna Hariduskolleegiumi Teatrikooli abituriendid Kirjanike Maja saalis lavakava „Nii palju on vaadata”. Osalesid Hanna Brigita Jaanovits, Saara Liis Jõerand, Teele Kaljuvee-O’Brock, Lisanna Lajal, Johanna Poll, Mari-Ann Reede, Camilla-Louise-Öyan Sundvor, Taavet Kirja, Rhett Kütsen, Lennart Leedu, Erik Richard Salumäe ja Andri Suga. Juhendas Tõnis Rätsep.

24. mail toimus Tartu Kirjanduse Majas ingliskeelne vestlusõhtu „Kuidas Tartus ära eksida? How To Get Lost in Tartu?”. Vestlesid kirjandusteadlane ja tõlkija Ene-Reet Soovik ning UNESCO kirjanduslinna rahvusvahelise residentuuriprogrammi külaline, iiri kirjanik, ajakirjanik ja arhitektuuri asjatundja Darran Anderson, kes on ka menuteose „Imaginary Cities” autor.

29. mail oli Tartu Kirjanduse Majas kirjanduslikul teisipäeval külaliseks tõlkija Tõnu Lember, kellega vestlesid „Utoopia” raamatupoodnikud Siim Lill ja Rauno Alliksaar.

31. mail esitleti Viru Keskuse „Rahva Raamatus” Doris Kareva koostatud kogumikku „Eesti tunne”, mis koondab rohkem kui 400 luuletust eri autoritelt. Koostajaga vestles Mart Juur.

31. mail esitleti Tallinnas Läti Vabariigi suursaatkonnas Knuts Skujenieksi luulekogu „Seeme lume all” Mats Traadi tõlkes. Sõna said Läti Vabariigi suursaadik T. E. Raimonds Jansons, autor ning tõlkija ja raamatu välja andnud kirjastuse „Libri Livoniae” esindaja Livia Viitol. Õhtut juhtis koostaja ning reaaluste tõlgete autor, luuletaja ja tõlkija Guntars Godiņš.

31. mail esitleti Tartu linnaraamatukogu saalis mälestusteraamatut „Elamise pikad varjud”. Raamatu legendaarsest eesti arstist ja Stalini-aegsest poliitvangist Heino Noorest (1922—2018) on kokku pannud Ago Pärtelpoeg.

23.—27. maini toimunud rahvusvahelise kirjandusfestivali HeadRead ülevaade ilmub järgmises „Loomingu” numbris.

Vigade parandus

Rein Veidemanni arvustuses „Pekka Lilja punane raamat” („Looming” 2018, nr 4) oli Pekka Lilja väitekirja teemaks ekslikult märgitud „Positiivisen sankarin tulo neuvostoliittolaiseen romaaniin”, õige olnuks „Positiivisen sankarin tulo neuvostovirolaiseen romaaniin”.

Palju õnne sünnipäevaks, Kersti Unt!

Tervitame uusi liikmeid:
Andres Adamson
Kai Olivia Arrak
Hanneleele Kaldmaa
Anu Raud
Vootele Ruusmaa