Ühe Pildi Galerii 22.04.23

Hetkel väljas: Epp Margna „Pühajõe legendid“ (kolm akrüümaali tammeplangul, 2014)

Pühäjõgi on Liivimaa kõige tuntum looduslik pühapaik. Teatakse, et Pühäjõgi algab Pühälättest, mis on Otepää lähedal Tõutsi külas Pühälätte metsas. Sealsamas on üks mägi, Pühikmägi, kust jookseb välja kaheksa allikat. Pühälättes saavad need kaheksa allikat kokku, et Pühäjõena edasi voolata. 

Pühälätet on läbi aja tähtsaks ja pühaks peetud. Pühälättest, nagu ka kogu Pühäjõest, on olnud abi ilma muutmisel. Vanasti juhtus ikka, et kui oli olnud pikk põud, panid inimesed heledad riided selga ja läksid Pühälätet puhastama. Siis hakkas kohe vihma sadama.

Möödunud sajandi esimesel poolel oli Pühäläte tuntud ja nähtav, tema seinad olid vooderdatud laudadega. Tänasel päeval me Pühälätet üles ei leia. Räägitakse, et ta on jäänud tee alla. Nõukogude ajal, kui Ilmjärvele tehti pioneerilaagrit, laiendati Pühälätte metsast läbiminevat teed ja selle laienduse alla Pühäläte jäigi.

Kuid jälgi Pühälättest otsitakse ikka. Otsib külarahvas, otsivad huvilised. Vesi liigub ikka Pühälätte metsast allapoole ja Kauru järvest (vana nimega Ilmjärvest) edasi muutub ta selgeks ojaks, nähtavaks Pühäjõe alguseks.

kae kuis vesi
lätt edesi
juusk
käänd hüväle kuralõ üles ja ala
puujuuri keskest ja kivvest müüdä
ossarisust läbi
liivadsõ kividsõ sängü pääl

kost timä tulõ
ja kohe tä lätt

Varem eksponeeritud töid

Pusa, „Džungel“
Evi Tihemets, „Lained / Waves“
Sorge, „Joostes ajaga võidu“
Andres Sütevaka, „Ja päike kukkus merre“
Lola Liivat, „Mus isamaa…“
Martin „QBA“ Kaares, “Jänesepraadi, keegi?“
Liis Koger, „Ela. Armasta. Naera. Anna.“
Liisa Kruusimägi, „ARMASTAB EI ARMASTA“


Koostöös Fahle Galerii ning Meelis Tammemägiga on alates 2016. aastast musta laega saalis avatud Ühe Pildi Galerii, kus eksponeeritakse korraga üht suuremõõtmelist maali. Galerii on avatud sündmuste ajal.

Tulevased sündmused

Palju õnne sünnipäevaks, Mihhail Veller!

Tervitame uusi liikmeid:
Andres Adamson
Kai Olivia Arrak
Hanneleele Kaldmaa
Anu Raud
Vootele Ruusmaa